Święto szkoły

ŚWIĘTO SZKOŁY W KLASACH IV

Czwartoklasiści wzięli udział w projekcie WSPÓLNE DRUGIE ŚNIADANIE. Każdy człowiek powinien odżywiać się regularnie. Jest to podstawowy warunek rozwoju. Zdrowy posiłek wpływa na dobre samopoczucie i dyspozycję uczenia się - powiedziała pani dyrektor Bożena Spica, zapraszając uczniów klas czwartych do przygotowania klasowego śniadania.
Najpierw wychowawcy zapoznali swoich podopiecznych z zasadami zdrowego odżywiania oraz kulturalnego zachowania się przy stole. Następnie klasy przygotowały zdrowy posiłek oraz świąteczny stół. Na białych obrusach położono talerze i sztućce. Honorowe miejsca na stołach zajęły półmiski z kanapkami. Zrobiono je z pieczywa pełnoziarnistego, chudej wędliny, sera żółtego czy jajek. Obok kanapek postawiono miski z sałatkami (owocową i warzywną), kartoniki z mlekiem, dzbanki z wodą lub sokiem. Zadbano o piękne dekoracje. Były serwetki, świece, wizytówki. Przy tak udekorowanych stołach uczniowie zjedli zdrowe drugie śniadanie oraz rozmawiali o patronie szkoły.
Janusz Korczak powiedział, że "zdrowie to najważniejsze dobro życia". W dniu Święta Szkoły z pewnością klasy czwarte wypełniły to zobowiązanie.
opiekun klas IV
Maria Gajewska

"Kocham Cię Szkoło" - pojedynek klas V i VI

Klasy V i VI z Naszej szkoły mogły zmierzyć się ze sobą oraz zaprezentować się wiedzą o patronie szkoły w teleturnieju "Kocham Cię Szkoło". Dzięki takiej formie uczczenia Święta Szkoły uczniowie mogli dowiedzieć się czegoś więcej o swoim patronie, o wychowawcach klasy a także o samych sobie.
Teleturniej "Kocham Cię Szkoło" poprowadzili pani Maria Narloch, pan Marian Szmagliński oraz pani Magdalena Bienias. Uczniowie z klas V i VI wybierali swoich przedstawicieli, którzy w imieniu całej klasy brali udział w poszczególnych konkurencjach. Kapitanem drużyny klas V była pani Beata Drewczyńska, natomiast klas VI pani Hanna Fryca. Zadania były bardzo różnorodne. Dzieci musiały pochwalić się sprytem, szybkością reakcji oraz dobrym humorem. Głównym celem większości zadań było wykazanie się wiedzą o patronie szkoły oraz o ogólnym funkcjonowaniu szkoły. Poszczególne klasy miały za zadanie przygotować m. in. sobowtóra Janusza Korczaka, okrzyk całej klasy, zebrać wywiady o swoich wychowawcach, udowodnić znajomość praw dziecka itp. Teleturniej obfitował w wiele muzyki, tańca i przede wszystkim mnóstwem uśmiechu na twarzach uczniów i nauczycieli. Najbardziej emocjonującym poleceniem było zjedzenie pączka na czas bez użycia rąk. Podczas tej konkurencji doping wszystkich uczniów była najbardziej zagorzały. Kolejnym porywającym zadaniem było szacowanie przez uczniów np. ilości książek w bibliotece szkolnej , czy wagi dziennika szkolnego.
Pojedynek klas V na klasy VI był bardzo wyrównany przez cały czas trwania teleturnieju, jedynie ostatnie zadanie z kołem fortuny zdecydowanie przechyliło szalę wygranej na konto klas VI. Rozgrywki uczniów były bardzo ciekawe, towarzyszyło im wiele przyjemnych emocji. Dzieci oraz wychowawcy z wielkim zapałem i zaangażowaniem podchodzili do każdego zadania.
Magdalena Bienias

ŚWIĘTO SZKOŁY W KLASACH I-III

Młodsze dzieci w dniu Święta Szkoły zostały podzielone na grupy wiekowe - klasy I, II i III, gdzie osobami odpowiedzialnymi za organizację były panie - I.Rudnik, M.Brańka i E.Bonkowska. W każdej grupie świętowanie rozpoczęło się apelem, w czasie którego została przybliżona sylwetka Janusza Korczaka - m.in. przez uczniów klasy IIId. Pani wicedyrektor Ewa Polakiewicz życzyła dzieciom wiele radości podczas wykonywania licznych zadań. Ponadto panie prowadzące apel przypomniały harmonogram dnia oraz przedstawiły zadania do wykonania. Uczniowie mieli zajęcia tematycznie związane z patronem szkoły, w czasie których wykonywali prace plastyczne różnymi technikami m.in. portret Króla Maciusia Pierwszego lub wykonywali ilustracje do utworów J.Korczaka. Ponadto oglądali prezentację multimedialną nt. "Życie i twórczość Janusza Korczaka" oraz rozwiązywali krzyżówki. Dzień 8 listopada był także dla młodszych dzieci "Dniem zdrowego śniadania". Niektóre klasy wykonywały drugie śniadanie w ramach realizacji projektu "Śniadanie daje moc". Pozostałe klasy miały zajęcia o tematyce prozdrowotnej - omawiano zasady zdrowego odżywiania oraz wykonywano różne zadania, także plastyczne. W tym dniu nie mogło zabraknąć oczywiście zajęć ruchowych. Dzieci w klasach I - III bardzo lubią różnego rodzaju konkurencje sportowe, którym często towarzyszą silne emocje związane z rywalizacją i chęcią zwycięstwa. Uczniowie mieli możliwość wykonania nie tylko zadań ruchowych, były one przeplatane zadaniami na myślenie logiczne. Dla poszczególnych klas zostały przygotowane puzzle - ilustracje przedstawiające okładki książek autorstwa J.Korczaka oraz rozsypanki wyrazowe - zawierające myśli patrona. Reasumując można stwierdzić, iż w dniu Święta szkoły były realizowane różnorodne zadania, które miały na celu wszechstronny rozwój oraz dostarczenie radości młodszym uczniom w szkole.
Ewa Bonkowska