Olimpiada lekkoatletyczna

FAIR PLAY W SPORCIE, W SZKOLE, W ŻYCIU, CZYLI O OLIMPIADZIE LEKKOATLETYCZNEJ

21 czerwca br. na Stadionie Miejskim w Czersku zebrała się społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka, aby uczestniczyć w Dniu Sportu zorganizowanym na wzór olimpiady. Zgodnie z olimpijskim ceremoniałem najpierw nastąpiło otwarcie igrzysk. Przy dźwiękach Marszu Triumfalnego Verdiego na płytę stadionu wkroczyli dumnie młodzi sportowcy. Uczniowie klas IV -VI, wykorzystując odpowiedni sprzęt sportowy, prezentowali wybraną dyscyplinę (IVa-pływanie, IVb- jazda na rolkach, IVc-tenis stołowy, IVd-badminton, IVe-piłka nożna, Va-gimnastyka artystyczna, Vb-piłka koszykowa, Vc-unihoc, Vd-jazda na deskorolce, Ve-piłka koszykowa, Vf-kolarstwo, Vg-piłka siatkowa, VIa-boks, VIb-jazda na hulajnodze, VIc-piłka ręczna, VId-tenis ziemny, VIe-wschodnie sztuki walki). Następnie zebranych powitała dyrektor szkoły Bożena Spica, która zachęciła podopiecznych od uczciwej rywalizacji i radosnego kibicowania. Potem głos zabrali zaproszeni goście. Ireneusz Bojanowski, przewodniczący Rady Miejskiej, zaapelował do bycia fair play wobec drugiego człowieka, a Jarosław Schumacher, animator sportu, przypomniał historię młodzieżowych igrzysk w regionie. Niezwykle podniosłym momentem ceremonii było zaśpiewanie Hymnu Olimpiady (tekst: Ewa Pruszak, muzyka: Andrzej Borysiuk) i wciągnięcie na maszt szkolnej Flagi Fair Play (wykonanie: Barbara Jażdżewska). Melodia hymnu Vangelis "Conquest of Paradise" zapowiedziała zapalenie znicza olimpijskiego. Dyrektor szkoły w asyście strażniczek ognia zapaliła pochodnię. Po chwili pojawiły się dziewczęta z grupy wiekowej IV-VI, które brawurowym układem tanecznym do piosenki zespołu Tatu, zachęciły do sportowych zmagań. Po chwili zawodnicy zaczęli przygotowania do startów (grupa wiekowa I-III: Wyścigi raków, Wyścig piłek w siadzie, Rzuty do celu, Tam i z powrotem, Przewróć i postaw, Tor przeszkód, Zamiana piłek, Wyścig kretów, Przynieś i odnieś, Piłka w rzędach, Wyścigi par ringo, Rzuty do celu, Koszenie traw, Wyścig ze skakanką, Sztafeta wahadłowa; grupa wiekowa IV-VI: Biegi na 60 m, 300m, 600m, 1000m oraz Skok w dal) , a kibice przyozdobieni w różnokolorowe chusty zasiedli na trybunach. Pod opieką wychowawców z napięciem obserwowali bieżnię, wsłuchiwali się w słowa sprawozdawcy sportowego (Marian Szmagliński), kolorowymi pomponami zagrzewali do rywalizacji i głośnymi okrzykami typowali wygranych. Moment koronacji zwycięzców był dla wszystkich bardzo wzruszający. Na twarzach tych, którzy stawali na podium, widać było ogromną radość i satysfakcję. Nierzadko pojawiały się także łzy szczęścia, gdy dyrektor szkoły wręczała nagrodę i wieszała medal.
Zdobyte medale: złote, srebrne czy brązowe w tym dniu były nie tylko zewnętrznym wyrazem sukcesu sportowego, ale przede wszystkim wewnętrznym nakazem, zobowiązaniem do bycia fair play w sporcie, w szkole, w życiu.
Inicjatorkom Szkolnej Olimpiady Lekkoatletycznej:
Pani Danucie Szlachcikowskiej, Pani Ewie Pruszak, Pani Lidii Pozorskiej
dziękujemy za profesjonalne zorganizowania zawodów,
Samorządowi Uczniowskiemu za propagowanie reguł fair play.

Radzie Rodziców
Bankowi Spółdzielczemu w Czersku
składamy wyrazy podziękowania
za dofinansowanie zakupu apaszek, nagród i medali.
tekst: Maria Gajewska

KLASYFIKACJA MEDALOWA W GRUPIE WIEKOWEJ IV-VI
KLASY IV
Dyscyplina I miejsce II miejsce III miejsce