Spotkanie ze sztuką ludową
Dodany przez admin dnia 22.12.2018
Kaszubi wyróżniają się ciekawym folklorem, pięknym haftem, tańcem, a największym skarbem jest język kaszubski. W związku z czym, w ramach realizowanego projektu „Spotkania ze sztuką”, wychowawczynie klas IIa i IId zorganizowały zajęcia ze sztuki ludowej kaszubskiej. Pierwsze z nich odbyły się w listopadzie, w formie warsztatów tanecznych w Ośrodku Kultury w Czersku. Na dzieci czekała pani Mirosława Sarnowska wraz z członkami Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Czerska”. Artyści w strojach regionalnych zaprezentowali na scenie tańce i i pieśni kaszubskie. W końcu przyszedł czas na naukę podstawowych kroków „Szewca” i „Welewetki”.
Pełna Treść

Spotkanie ze sztuką ludową

Kaszubi wyróżniają się ciekawym folklorem, pięknym haftem, tańcem, a największym skarbem jest język kaszubski. W związku z czym, w ramach realizowanego projektu „Spotkania ze sztuką”, wychowawczynie klas IIa i IId zorganizowały zajęcia ze sztuki ludowej kaszubskiej. Pierwsze z nich odbyły się w listopadzie, w formie warsztatów tanecznych w Ośrodku Kultury w Czersku. Na dzieci czekała pani Mirosława Sarnowska wraz z członkami Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Czerska”. Artyści w strojach regionalnych zaprezentowali na scenie tańce i i pieśni kaszubskie. W końcu przyszedł czas na naukę podstawowych kroków „Szewca” i „Welewetki”. Uczniowie obu klas z różnymi odczuciami podjęli naukę pierwszego tańca. Okazało się po chwili, że prowadząca zajęcia, przy wsparciu swoich podopiecznych, zaangażowała wszystkich do wspólnej zabawy. Następny taniec „Welewetka”, który początkowo wydawał się dzieciom trudny, został także sprawnie przećwiczony. Pani Sarnowska wyraziła słowa uznania dla małych tancerzy za poczucie rytmu oraz umiejętność wspólnego tańczenia.
Kolejne zajęcia z kultury kaszubskiej odbyły się przed świętami w naszej szkole. Do sali konferencyjnej przybyli kaszubscy kolędnicy zwani gwiżdżami, z panią Aleksandrą Dzięcielską-Jasnoch. Gwiżdże zgodnie z tradycją, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, odwiedzają mieszkańców z pozdrowieniami świątecznymi. Z uczniami spotkali się: policjant, gwiazdor, baba z dziadem, kominiarz, kozioł, niedźwiedź i cyganka. Grupie przygrywał muzykant na małym akordeonie. Każdy z kolędników odgrywał ściśle określoną rolę, o której poinformował zebranych. Spotkanie miało charakter zabawowy, a dzieci były nagradzane cukierkami za poprawne wykonanie zadania. Zabawną postacią był kominiarz, który w kieszeni trzymał „sadze” i przyozdabiał na czarno policzki, wywołując radość wśród dzieci.
Dzięki przeprowadzonym zajęciom, uczniowie mogli poznać tańce, piosenki, język i tradycje kaszubskie, co przyczyniło się do wzbogacenia ich wiedzy oraz umiejętności.

Ewa Bonkowska, Celina Kliczkowska