(instrukcje do zadań)

22 kwietnia to DZIEŃ ZIEMI. Z tej okazji zapraszamy wszystkie Pierwszaki do Ekolandii.
Będziecie mogły zaprezentować swoją wiedzę oraz umiejętności przyrodnicze i zdrowotne.
Proponujemy, abyście zrealizowały w klasie cztery zadania - każde zadanie wykonuje inna grupa. Poproście zatem Panią, aby podzieliła całą klasę na cztery grupy zadaniowe.
22 kwietnia 2002 r. będzie dniem prezentacji zadań zrealizowanych przez wszystkie cztery grupy.
W Ekolandii spotkacie też ekologów z innych klas. Zobaczycie jak bawią się i pracują inne dzieci. Sami też ocenicie dokonania własne i uczniów z innych klas. Porównacie osiągnięcia artystyczne i sprawnościowe wielu Waszych kolegów. Zdobędziecie nowe wiadomości i umiejętności uczestnicząc w prezentacjach innych Pierwszaków.
Na spotkanie w dniu 22 kwietnia 2002 r. przygotujcie dwa znaki, które będą w szczególny sposób wyróżniały Waszą klasę spośród innych Pierwszaków:

• klasowy okrzyk (wykorzystacie go na powitanie, podczas zabawy jako doping dla Waszych kolegów i na pożegnanie z Ekolandią);
  • identyfikatory (np. kotyliony, czapeczki, jednobar-wny strój lub inny znak rozpoznawczy dla Waszej klasy).

Do zobaczenia w EKOLANDII!

ZADANIE DLA GRUPY I

Jest wiele piosenek o przyrodzie. Wybierzcie taką, która Wam się najbardziej podoba. Nauczcie się jej i opracujcie do niej akompaniament perkusyjny lub taniec. Możecie również zaprezentować piosenkę wykorzystując rekwizyty i kostiumy.

ZADANIE DLA GRUPY II

Ziemia jest naszym domem. Istnieje też wiele zagrożeń dla Ziemi. Aby ratować Ziemię, ekolodzy podejmują różne działania:

• prezentują zdrowe życie istot żywych;
  • informują o niepokojących zjawiskach na Ziemi;
  • wskazują jak ludzie mogą żyć, aby chronić naturalne środowisko. Opracujcie zatem i Wy miniaturę sceniczną: pantomimę, dramę, inscenizację wiersza, taniec lub inną formę (czas: 2-3 min.) wspomagając w ten sposób działania innych ekologów.

ZADANIE DLA GRUPY III

Na naszej planecie istnieje wiele pięknych miejsc, które zachęcają nas do wycieczek i wypoczynku. Takim miejscem jest las - produkuje świeże powietrze, daje schronienie i pokarm dla wielu zwierząt.
    A my mieszkamy przecież w krainie - Bory Tucholskie. Proponujemy Wam zatem wykonanie reklamy lasu w dowolnej formie plastycznej (makieta, plakat, album itp.).
        Prezentując wykonaną "reklamę lasu" spróbujcie (czas: 2-3 min.) zachęcić innych do aktywnego wypoczynku i ochrony naturalnego środowiska.

ZADANIE DLA GRUPY IV

Aby ludzie byli szczęśliwi i radośni potrzebne jest zdrowie, bo "w zdrowym ciele - zdrowy duch". Pierwszaki lubią zabawy ruchowe, lubią zespołowe gry sportowe i gimnastykę.
        Zadanie dla całej klasy polega na przygotowaniu zestawu ćwiczeń gimnastycznych kształtujących prawidłową postawę i wykonywaniu ich podczas zajęć ruchowych.
        22 kwietnia 2002 r. grupa IV zaprezentuje w ciągu 5 minut kilka wybranych ćwiczeń. Ćwiczenia mogą być wykonywane przy muzyce, w formie zabawy ruchowej, z przyborami lub bez przyborów. Dzieci prezentujące ćwiczenia obowiązuje strój sportowy.