SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW DNIA ZIEMI W KLASACH DRUGICH w roku 2003

Realizacja drugiej edycji projektu "W Ekolandii"

    Zgodnie z kalendarzem imprez szkolnych klas I-III, w kwietniu b. r. uczniowie najmłodszych klas rozpoczęli przygotowania do obchodów DNIA ZIEMI. Aktywnością wykazały się dzieci z następujących klas:
II A - wychowawczyni p. Lidia Pozorska;
II B - wychowawczyni p. Maria Brańka;
II C - wychowawczyni p. Wioleta Kamińska;
II D - wychowawczyni p. Joanna Słomińska;
II F - wychowawczyni p. Maria Adamczyk;
II G - wychowawczyni p. Urszula Sroka;
oraz dwie klasy pierwsze realizujące program autorski z edukacji przyrodniczej:
I A - wychowawczyni p. Mirosława Knitter;
I C - wychowawczyni p. Maria Łangowska.
    Już w marcu nauczycielki zajęły się opracowywaniem zamierzeń edukacyjnych, które dotyczą ekologii. Na początku kwietnia wychowawczynie rozpoczęły podczas zajęć zintegrowanych realizować treści przyrodnicze, aby następnie wykonać określone zadania metodą projektów. Realizacja projektu "W Ekolandii" stwarzała okazje, aby wdrażać dzieci do aktywności, samodzielności i pracy zespołowej.
    Zadania o tematyce ekologicznej (przyrodniczej lub zdrowotnej) dla poszczególnych zespołów zadaniowych w każdej klasie obejmowały:
  1. Naukę piosenki.
  2. Opracowanie miniatury scenicznej.
  3. Pracę plastyczną.
  4. Ćwiczenie lub zabawę ruchową.
    Dzięki zaangażowaniu uczniów i bardzo wielu rodziców, wszystkie wspomniane wyżej klasy zrealizowały zadania i mogły je zaprezentować w dniu 25 kwietnia 2003 r. podczas zabawy-konkursu "W Ekolandii", czyli w dniu prezentacji wykonanych projektów.
    Jury konkursu w składzie: p. wicedyrektor Ewa Krieger, p. Monika Kulas, p. Janina Kulesza, p. Lucyna Czaplewska oceniając wykonane przez dzieci zadania, kierowało się następującymi kryteriami:
    Werdykt końcowy komisji oceniającej wskazywał, że każda z klas otrzymała niemalże maksymalną liczbę punktów. Sędziowie docenili zatem zaangażowanie uczestników realizowanego projektu "W Ekolandii" i nagrodzili wiedzę i umiejętności małych ekologów.
    Realizacja treści ekologicznych w sposób oparty na przezywaniu i doświadczaniu nowych wrażeń była możliwa dzięki współdziałaniu trzech stron zainteresowanych wszechstronnym rozwojem dzieci:
  1. Rodziców
  2. Nauczycielek
  3. Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku.
    Zasygnalizowane dzieciom problemy ekologiczne na naszej planecie, wzbogacane w następnych latach o nowe treści, mogą przyczynić się do kreowania takich cech osobowości, które będą się przejawiać w przyjaznym zachowaniu wobec siebie oraz trosce o szeroko rozumianą równowagę w bliższym i dalszym środowisku. Wszyscy pragniemy, aby Nasze Dzieci wyrosły na mądrych, odpowiedzialnych i świadomych Mieszkańców Ziemi.

Opracowanie i realizacja projektu "W Ekolandii":
Lidia Pozorska, Monika Kulas, Janina Kulesza

Czersk, 28 kwietnia 2003 r.


<<powrót