Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. Brak aktualizacji strony od 591 dni.
» Wieści sportowe
» Polubić w-f
» Na basenie
» Kalkulator BMI
» ZDROWIE
» Opracowania

ZAWODY - biegi
» Szkolne
» Gminne
» Powiatowe
» Wojewódzkie

Mistrzostwa szkoły
» Koszykówka
» Wyniki
 SPORT w SP1

Walory uprawiania pływania

Pływanie jest dyscypliną sportu, którą może uprawiać każdy, niezależnie od wieku. Każdy też może rozpocząć naukę pływania. Nigdy na to nie jest zbyt późno. Im wcześniej to jednak zrobimy tym lepiej, zwłaszcza że pływanie stanowi jeden z najważniejszych czynników w systemie wychowania fizycznego dzieci i młodzieży. O znaczeniu pływania, nie tylko w sensie sportowym, ale i użytkowym nie trzeba nikogo przekonywać. Pływanie uprawiane racjonalnie przynosi wiele korzyści:
  • wpływa dodatnio na ogólny rozwój fizyczny i sprawność dziecka, rozwija jego uzdolnienia ruchowe i kształtuje podstawowe cechy motoryczne: siłę, wytrzymałość, szybkość i koordynację ruchową,
  • wpływa pozytywnie na sferę psychiczną ćwiczącego przez wyrabianie m.in. takich cech osobowości, jak: odwaga, zdyscyplinowanie, systematyczność, pracowitość, siła woli, samodzielność,
  • hartuje i uodparnia organizm na przeziębienia, katary, itp.,
  • sprawia, że człowiek doskonalący umiejętności pływackie potrafi coraz pewniej i szybciej poruszać się w wodzie,
  • może być uprawiane przez całe życie, począwszy niemal od wieku niemowlęcego aż do starości.
Pływanie rozwija mięśnie, ćwiczy i wzmacnia serce i płuca, a uprawiane systematycznie opóźnia procesy starzenia, pozwalając zachować ładną sylwetkę.

Jest także - trzeba o tym pamiętać - świetnym ćwiczeniem korekcyjnym. Ciało przyjmuje w wodzie najbardziej prawidłową pozycję i dlatego wszelkie skrzywienia kręgosłupa, który w czasie pływania jest częściowo zwolniony od nacisku wywieranego nań przez ciężar ciała- mogą być przez systematyczne ćwiczenia korygowane. Symetryczna praca ramion w żabce, a nawet naprzemianstronna, ale rytmicznie się powtarzająca w kraulu, wyrabia równomiernie mięśnie grzbietu i brzucha, a tym samym poprawia postawę.

Pobyt latem nad wodą uatrakcyjniają zabawy w wodzie, pływanie oraz różne sporty wodne: kajakarstwo, żeglarstwo, windsurfing. Cieszy fakt, że coraz większa część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z wagi aktywnego spędzania czasu wolnego i czerpie z tego przyjemność oraz korzyści dla zdrowia. Jednak brak rozwagi oraz umiejętności koniecznych do bezpiecznego korzystania z kąpielisk wodnych doprowadzają corocznie do sporej liczby utonięć. Aby temu zapobiec należy jak największą ilość dzieci i młodzieży objąć nauką pływania. Pływanie uprawiane racjonalnie przynosi wiele korzyści.

Pełni funkcje między innymi:
  • zdrowotną,
  • kompensacyjno - korekcyjną
  • rekreacyjną.

Pływanie zdrowotne wykonywane jest w celu zahartowania, zapobiegania zachorowaniom, zwiększenia wydolności organizmu i opóźnienia oznak starzenia się. Opływająca ciało woda o niższej temperaturze pobudza pracę naczyń krwionośnych, poprawia przemianę materii, ułatwia przepływ krwi i wzmacnia system nerwowy.

Szczególnie korzystne działanie ma woda na stan i rozwój układu oddechowego. Następuje znaczne wzmocnienie mięśni oddechowych i zwiększa się pojemność życiowa płuc. Radość z możliwości pływania, przyswojenia sobie nowej umiejętności może zwiększyć u dziecka poczucie pewności siebie, a w konsekwencji zapobiega nerwicom o charakterze lękowym.

Kompensacyjno - korekcyjna funkcja pływania odnosi się głównie do dzieci i młodzieży szkolnej. Takimi zajęciami powinny być objęte dzieci i młodzież mniej sprawna ruchowo, z wadami postawy, dzieci otyłe lub o wątłej i asymetrycznej budowie ciała oraz te, które nie mogą w pełni uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego. Środowisko wodne jest doskonałym miejscem do wykonania wielu ćwiczeń, a pozycja pozioma odciążając ciało od nadmiernych napięć mięśniowych powoduje, że ćwiczenia wykonywane w wodzie są bardziej efektywne.
Pływanie, a szczególnie pływanie z określoną szybkością poprawia siłę mięśni ćwiczącego.

Rekreacyjna funkcja pływania to możliwość odnowy organizmu poprzez różnego rodzaju zajęcia w środowisku wodnym. Racjonalny i korzystny dla zdrowia wypoczynek powinien mieć miejsce w środowisku odmiennym od miejsca pracy czy nauki. Powyższym wymaganiom doskonale odpowiada środowisko wodne. Pływanie służy zachowaniu zdrowia i jego pielęgnacji. Poprzez pływanie można osiągnąć relaks, odprężenie, rozluźnienie mięśni całego organizmu tak potrzebne w dzisiejszym sfrustrowanym świecie.

Reasumując pływanie jest umiejętnością ruchową niezbędną każdemu człowiekowi do pełnego, aktywnego życia a młodemu organizmowi pozwoli prawidłowo się rozwijać.. Wielorakie korzyści wynikające z kontaktu ze środowiskiem wodnym utwierdzają nas, iż warto posiąść tę zdolność. Z tych względów nauką pływania powinno się objąć jak największą liczbę dzieci w jak najmłodszym wieku.

W naszej szkole dzieci klas III objęte są nauką pływania . Co tydzień więc wyjeżdżają do Parku Wodnego w Chojnicach. Bardzo dużo wyjazdów i zajęć na basenie ma też obecna klasa IVa która jest klasą sportową -żeglarską . Właśnie w okresie zimowym klasa ta spędza bardzo dużo godzin na basenie pod okiem swych instruktorów : pana Waldemara Pestki i pana Tomasza Kędzierskiego . Na basenie w Chojnicach można też bardzo często spotkać grupę dziewcząt naszej szkoły ,która razem z panią Ewą Pruszak przyjeżdża tam w celach rekreacyjnych . Po takich odprężeniu , rozluźnieniu organizm dziewcząt jest gotowy do wysiłku fizycznego ,który czeka je na zajęciach wychowania fizycznego .

Opracowała : Ewa Pruszak