Sobota, 20 kwietnia 2024 r. Brak aktualizacji strony od 593 dni.
Latawce, dmuchawce, wiatr

Kolorowe latawce opanowały Czersk

Wielu czerszczan czekało na ten dzień. Gdy wreszcie dopisała pogoda, uczniowie czerskich szkół rozwinęli swe podniebne cuda i ubarwili nimi mętne niebo nad miastem.
16 października 2010 r na stadionie miejskim eskadra latawców "zaatakowała" przestrzeń powietrzną. Zgłosiło się ponad stu uczestników. Większości to uczniowie naszej szkoły, młodzież z gimnazjum oraz duety: rodzic (zazwyczaj ojciec) i dziecko (dziewczynki nie rzadziej niż chłopcy). Szykują się do zawodów. Pomiędzy nimi krąży komisja, która ocenia latawce ich konstrukcję i zdobienie. - Latawiec powinien być wykonany przez dziecko samodzielnie, a to przecież widać. Poza tym zwracamy uwagę na ogon, kolorystykę i pomysł. Latawiec musi być widoczny na niebie! - wyjaśnia pan Wojciech Bruski z czerskiego Domu Kultury organizator i sędzia tegorocznego Święta Latawca. Ocenie podlega również latawiec w locie.
9-letnia Julia Łangowska z klasy III SP1 niesie latawiec wyklejony banknotami. - Na górze jest tektura, a na dole listewki, które trzeba było ponacinać. Przeciągnęłam nitkę, zakleiłam i doczepiłam ogon - wyjaśnia. - Oznacza: pieniądze lecą z nieba.
- Dostałem 5 pkt na 5 - chwali się 11-letni Nikolas Bruski, który namalował herb, swojego ulubionego klubu sportowego - Borowiak Czersk . - Robiłem latawiec przez dwa tygodnie. Gdy patrzę w niebo i widzę latawce, to... no, bardzo się wtedy cieszę.
- Konkurencja jest straszna, ale mam nadzieję, że się uda zawalczyć o wygraną - dodaje ojciec Magdy Zbigniew Bąk.
Pan Andrzej Czerwonka, nauczyciel techniki w naszej szkole, sympatyk modelarstwa którego "konikiem" są właśnie latawce, uśmiecha się i mówi tak, jakby deklamował wiersz: - Człowiek wieczorami klei te misterne konstrukcje przez wiele godzin, a potem widzi, jak to pięknie leci po niebie. Nie ma piękniejszego sposobu na rekreację na powietrzu niż puszczanie latawca. Żeby tylko ten wiatr był lepszy.
Poradził z tym sobie 11-letni Szymon Thiede z Zespołu Szkół z klasy Va . Jego latawiec bujał hen nad domami, dwa razy wyżej niż pozostałe. - Na oko 300 metrów. Pewnie leci tak wysoko, bo jest lekki. Mam kilometr sznurka - opowiada.
1,5-letnia Julka z Łęga przybyła na stadion z mamą Dominiką. Zachwycona spoglądała w niebo na barwne latawce o różnych kształtach. I cicho wyszeptała, też chciałaby mieć swój latawiec. Mama obiecała jej, że za rok, gdy będzie już starsza, wspólnie z tatą zrobią taki. Faktycznie było co podziwiać bowiem nad głowami licznie zgromadzonych dzieci i osób starszych - unosiły się latawce o tradycyjnych kształtach, ale i smoki, batmany, motyle, żabki, a nawet UFO i wszystko to co zrodziło się głównie podczas zajęć koła technicznego konstruowania latawców, kiedy to te latające cuda powstały. Zawody przeprowadzono w dwóch kategoriach latawce płaskie i latawce skrzynkowe.
Kategoria latawce płaskie:
I miejsce Wiktoria Czechowska SP1 Czersk
II miejsce Szymon Tuszakowski ZS Czersk
III miejsce Weronika Glaza SP1 Czersk
IV miejsce Nikolas Bruski SP1 Czersk

Kategoria latawce skrzynkowe:
I miejsce Miloch Przemysław SP1 Czersk
II miejsce Aleksandra Pestka Gimnazjum Czersk
III miejsce Monika Nowak SP1 Czersk
IV miejsce Patrycja Franciszczak ZS Czersk
Kategoria najlepszy lot:
I miejsce zajął Szymon Thiede ZS Czersk latawiec płaski
Wyróżnienie:
Patrycja Franciszczak ZS Czersk i Szymon Tuszakowski ZS Czersk

Każdy uczestnik zawodów otrzymał słodycze i inne upominki.
- Z roku na rok jest więcej ludzi, impreza nabiera rozmachu. Jest to również dobry pretekst, żeby wyjść z domu i wspólnie, rodzinnie, aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza, że pogoda dopisała. Dziękujemy również wszystkim sponsorom za wsparcie i mamy nadzieję, że za rok również będziemy mogli się z latawcami w ręku spotkać w tym miejscu - podsumowali zawody w rozmowie ze mną Michał Gliniecki i Jarosław Szchumacher.
Pozostaje więc życzyć dalszych chęci do organizowania takich odlotowych akcji.
Opracowanie Ewa Pruszak