Dzień Jedności Kaszubów w klasach IV
Dodany przez admin dnia 25.03.2014
19 marca Kaszubi mają swoje wielkie święto - Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów), obchodzony na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w 1238 r. To właśnie z tej okazji grupa uczniów uczących się języka kaszubskiego z klas IV b, IV e oraz IV f wybrała się do Centrum Informacji Turystycznej. Nie jest to bynajmniej zwykły punkt informacji turystycznej, ale jedno z wielu centrów w województwie pomorskim, które noszą wspólną nazwę "Kaszubskiego Pierścienia". Pomimo wiatru i deszczu, w radosnym nastroju wyruszyliśmy ze szkoły do CIT-u.
Pełna Treść

Dzień Jedności Kaszubów w klasach IV

19 marca Kaszubi mają swoje wielkie święto - Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów), obchodzony na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w 1238 r. To właśnie z tej okazji grupa uczniów uczących się języka kaszubskiego z klas IV b, IV e oraz IV f wybrała się do Centrum Informacji Turystycznej. Nie jest to bynajmniej zwykły punkt informacji turystycznej, ale jedno z wielu centrów w województwie pomorskim, które noszą wspólną nazwę "Kaszubskiego Pierścienia". Pomimo wiatru i deszczu, w radosnym nastroju wyruszyliśmy ze szkoły do CIT-u. Nie było to zwyczajne przejście, ale mały kaszubski pochód. Na samym początku nieśliśmy kaszubską czarno-żółtą flagę, a za nią transparent o Dniu Jedności Kaszubów, co wzbudzało niemałe zainteresowanie przechodniów. Kiedy dotarliśmy do CIT-u, powitała nas pani Magdalena Walenczak i opowiadała o Kaszubach i "Kaszubskim Pierścieniu". Uczniowie zapoznali się z mapą Kaszub, a także wzorami haftu kaszubskiego na obrusie i porcelanie. Obejrzeliśmy krótki film, po którym porozmawialiśmy o kaszubskich zwyczajach np. zażywaniu tabaki. Na piętrze mogliśmy też podziwiać wystawę prac czerskich przedszkolaków o ich ulubionych miejscach w mieście i okolicy. Uczniowie zachwycili się laleczką w kaszubskim stroju ludowym i rzeźbionymi ptaszkami od twórców ludowych. Nic nie umknęło naszej uwagi - rozmawialiśmy nawet o kolorach haftu kaszubskiego na podstawie pasków wymalowanych na ścianach. Na koniec naszej wizyty każdy z nas otrzymał upominki i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Po powrocie do szkoły (również z powiewającą na wietrze flagą) zaśpiewaliśmy kaszubski hymn i tak jak należy, a więc na stojąco. Z okazji tego szczególnego dnia zapoznaliśmy się z informacjami na ten temat i bawiliśmy się w kaszubską grę. Oby słowa z hymnu zostały w naszej pamięci, że "nigdë do zg?bë nie przińdą Kaszëbë".
Kaszubską wersję tej relacji prześlę do w majowego numeru "Pomeranii", a teraz można przeczytać informacje o naszej wizycie w "Kaszubskim Pierścieniu" na stronie Wizji Lokalnej.
Opracowała: Aleksandra Dzięcielska
Zdjęcie: CIT Czersk