Uczniowie kl. IIc i IIh poznają folklor i język kaszubski
Dodany przez admin dnia 27.04.2016
We wtorek 26 kwietnia 2016r. uczniowie kl. IIc i IIh pod opieką wychowawczyń udali się do Centrum Informacji Turystycznej w Czersku. Tam spotkali się z ubraną w strój ludowy panią Aleksandrą Dzięcielską, która przybliżyła dzieciom folklor kaszubski i poprowadziła pierwszą lekcję języka kaszubskiego. Warsztaty były kolejnym zadaniem innowacji pedagogicznej "Ja w świecie sztuki", którą realizują obie klasy. Tym razem tematem spotkania był folklor naszego rejonu, a więc zaznajomienie się ze sztuką ludową. Pani Ola przywitała uczniów gwarą kaszubską i niespodzianką dla każdego uczestnika - karteczką z różnymi formami imienia po kaszubsku. Nauczyła też dzieci kilku słówek i zwrotów.
Pełna Treść

Uczniowie kl. IIc i IIh poznają folklor i język kaszubski

We wtorek 26 kwietnia 2016r. uczniowie kl. IIc i IIh pod opieką wychowawczyń udali się do Centrum Informacji Turystycznej w Czersku. Tam spotkali się z ubraną w strój ludowy panią Aleksandrą Dzięcielską, która przybliżyła dzieciom folklor kaszubski i poprowadziła pierwszą lekcję języka kaszubskiego. Warsztaty były kolejnym zadaniem innowacji pedagogicznej "Ja w świecie sztuki", którą realizują obie klasy. Tym razem tematem spotkania był folklor naszego rejonu, a więc zaznajomienie się ze sztuką ludową. Pani Ola przywitała uczniów gwarą kaszubską i niespodzianką dla każdego uczestnika - karteczką z różnymi formami imienia po kaszubsku. Nauczyła też dzieci kilku słówek i zwrotów. Zaprosiła wszystkich do zabawy ruchowej z zastosowaniem śpiewanki w języku kaszubskim. Następnie omówiła kolory stosowane w hafcie kaszubskim. Paleta barw składa się z siedmiu głównych kolorów: trzy odcienie niebieskiego, czerwony, żółty, zielony i czarny. Podstawowym motywem występującym w hafcie kaszubskim jest motyw roślinny. W dalszej części spotkania dzieci pracowały samodzielnie, łączyły nazwę koloru z jego znaczeniem. Barwy kaszubskie utrwalały w zabawie ruchowej oraz zadaniu plastycznym, które polegało na uzupełnieniu obrazka według własnego pomysłu, ale w określonym czasie i z zastosowaniem właściwych kolorów. Pracę umilała ludowa muzyka kaszubska. Skoczne dźwięki zapraszały do tańca. Uczniowie pod czujnym okiem instruktorki ćwiczyli podstawowe kroki i prosty układ dwóch kaszubskich tańców. Z uśmiechami na twarzach, w radosnym nastroju wszyscy wykonywali podskoki, obroty i właściwe gesty. Nawet kiedy niezbyt równo tańczono, dobry humor nikogo nie opuszczał. Warsztaty były atrakcyjne, wesołe i minęły bardzo szybko.
Dziękujemy pani Oli za przybliżenie elementów folkloru kaszubskiego, pozytywną energię oraz zabawy dostosowane do wieku dzieci.
Mirosława Knitter
Maria Łangowska