Koncert patriotyczny
Dodany przez admin dnia 27.11.2018
22 listopada 2018r. w naszej szkole odbył się koncert upamiętniający 100 – lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę pod hasłem: „Tobie Ojczyzno”. Uroczystość ta była ostatnią częścią cyklu obchodów niepodległościowych w naszej szkole. Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się przedstawiciele władz Gminy Czersk, parafii, zrzeszeń, stowarzyszeń, organizacji, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz rodzice i przyjaciele naszej Jedynki. Przybyłych gości powitała pani Barbara Ringwelska, która podkreśliła, że uroczystość ta jest potwierdzeniem wielkiego szacunku wobec walczących Polaków i miłości do Ojczyzny.
Pełna Treść
Koncert patriotyczny
22 listopada 2018r. w naszej szkole odbył się koncert upamiętniający 100 – lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę pod hasłem: „Tobie Ojczyzno”. Uroczystość ta była ostatnią częścią cyklu obchodów niepodległościowych w naszej szkole. Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się przedstawiciele władz Gminy Czersk, parafii, zrzeszeń, stowarzyszeń, organizacji, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz rodzice i przyjaciele naszej Jedynki. Przybyłych gości powitała pani Barbara Ringwelska, która podkreśliła, że uroczystość ta jest potwierdzeniem wielkiego szacunku wobec walczących Polaków i miłości do Ojczyzny. Następnie głos zabrali konferansjerzy - Amelia Jaremyn i Marcel Gogolewski z klasy VIII, którzy poprzedzali krótkim komentarzem wszystkie piosenki i utwory poetyckie. Mówili m. in. o okolicznościach ich powstania.
Zespół wokalny złożony z uczniów klas IV – VIII, wykonał takie pieśni patriotyczne, jak: „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Jak długo w sercach naszych” czy „Warszawskie dzieci”. Nie mogło również zabraknąć solistów, wśród których Klaudia Kobusińska zaśpiewała piosenkę „Białe róże”, a Laura Drewczynska wykonała pieśń legionów „My, Pierwsza Brygada”. Laura Miliwek z kolei zaprezentowała utwór „Niepodległa, niepokorna”. Natomiast Bogna Knuth wykonała powszechnie znaną i lubianą pieśń pt. „Czerwone maki na Monte Cassino”, a wspólnie z Magdą Pruską przedstawiły hymn rodzącej się Solidarności „Mury”. Warto tutaj dodać, że wokaliści zostali przygotowani przez p. Sonię Babinską i p. Piotra Gliszczyńskiego. Koncert uświetniła piękna recytacja utworów poetyckich. Wśród uczniów przygotowanych przez panie polonistki: p. H. Mrozińską, p. H. Kaszubowską i p. B. Ringwelską, zaprezentowała się Oliwia Tyda z utworem „Jedenasty listopada” L. Wiszniewskiego. Amelia Niesiołowska wykonała utwór „Polska” Antoniego Słonimskiego. Kinga Leszczyńska zaprezentowała dwa utwory: „Ta, co nie zginęła” Edwarda Słońskiego oraz hymn „Boże coś Polskę”. Z kolei deklamacji „Tu wszędzie Polska” podjęła się Inga Weltrowska. Atmosferze zadumy, wzruszenia i głębokiej refleksji sprzyjały obrazy zawarte w prezentacji przygotowanej przez p. B. Jażdżewską. Koncert okazał się wspaniałą lekcją patriotyzmu oraz wyrazem pasji muzycznych i recytatorskich uczniów naszej szkoły.
Na zakończenie pani Barbara Ringwelska podziękowała wszystkim wykonawcom za dostarczenie wielu pięknych wzruszeń i radosnych przeżyć podczas koncertu oraz zebranym gościom za przybycie i uczczenie 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Tekst: B. Ringwelska
Zdjęcia: B. Rostankowska
Film: Cz. Sikora