Dzień Matki
Dodany przez admin dnia 29.05.2009
26 maja przypada Dzień Matki. Jest to dzień szczególny w życiu rodziny, bowiem całe społeczeństwo zwraca się wtedy ku matce, która jest głównym jej filarem. Ona rodzi i wychowuje dzieci, ona tworzy i cementuje swą miłością dom. Tak było od początku dziejów, ale w obecnych czasach, kiedy emancypacja kobiet stała się społeczno-obyczajową rzeczywistością, kobiecie przybyło obowiązków. Musi ona teraz pogodzić obowiązki matki i żony z obowiązkami zawodowymi. Mając na uwadze umacnianie już istniejących oraz nawiązywanie nowych kontaktów z rodzicami 28 maja 2009 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Matki pod hasłem "DLA CIEBIE, MAMO".
Pełna Treść
26 maja przypada Dzień Matki. Jest to dzień szczególny w życiu rodziny, bowiem całe społeczeństwo zwraca się wtedy ku matce, która jest głównym jej filarem. Ona rodzi i wychowuje dzieci, ona tworzy i cementuje swą miłością dom. Tak było od początku dziejów, ale w obecnych czasach, kiedy emancypacja kobiet stała się społeczno-obyczajową rzeczywistością, kobiecie przybyło obowiązków. Musi ona teraz pogodzić obowiązki matki i żony z obowiązkami zawodowymi. Mając na uwadze umacnianie już istniejących oraz nawiązywanie nowych kontaktów z rodzicami 28 maja 2009 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Matki pod hasłem "DLA CIEBIE, MAMO". Kasa IV B pod kierunkiem polonistki Hanny Fryca przygotowała dla uczniów klas IV i V piękne przedstawienie. Uroczystość uświetniły piosenki w wykonaniu uczniów naszej szkoły laureatów Przeglądu Piosenki Dziecięcej Faustyny Babińskiej i Nikodema Kulczyka. Nad akompaniamentem i oprawą muzyczną czuwał nie kto inny jak Pan Andrzej Borysiuk. Tak więc Dzień Matki w naszej szkole uczczony został w bardzo uroczysty i pełen szacunku sposób. A występująca klas IV B dała z siebie wszystko. Swoją szczerością, uśmiechem i bezgranicznym zaangażowaniem w występ ofiarowały swoim mamom najcenniejsze prezenty. A na koniec trochę informacji na temat obchodzenia Dnia Matki w innych krajach czyli - Trochę historii

Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. W Polsce życzenia naszym Matkom składamy 26 maja i jest to bardzo ważne święto.

Tradycja obchodzenia Dnia Matki wywodzi się prawdopodobnie jeszcze ze starożytnej Grecji. W samym środku wiosny przystępowano do celebrowania święta Matki Natury. Podczas uroczystości, których punktem kulminacyjnym było palenie ofiar przyniesionych przez uczestników, składano hołd bogini Rei, żonie Kronosa, będącej matką wszechświata oraz wszystkich bóstw. W starożytnym Rzymie istniał zwyczaj obchodzenia święta bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów. Święto to nazywano Hilaria i trwało ono trzy dni, prawdopodobnie od 15 do 18 maja.

Współczesny Dzień Matki nosi w sobie wiele pozostałości po rzymskich Hilariach. Tak jak w przypadku wielu innych pogańskich świąt, Hilaria zostały w części zapożyczone przez zwierzchników wczesnego kościoła katolickiego i przemianowane na święto Matki Boga.

Obecnie obchodzony Dzień Matki jest również ściśle związany z historią "matczynej niedzieli" obchodzonej od XVI wieku w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu młode służące i młodzi parobkowie puszczani byli do swoich domów, by spędzić ten dzień ze swoimi matkami. Tradycją było przynoszenie matkom drobnych upominków lub specjalnego "matczynego ciasta", jeżeli w odwiedziny do domu jechała dziewczyna.

Dzień Matki rozpowszechnił się w Europie. W Niemczech obchodzony jest od 1923 roku w dniu 10 maja. Nie ma tu zwyczaju dawania mamom prezentów, a jedynie laurek, specjalnych kartek. Dzieci przygotowują - jak u nas - specjalne przedstawienia w przedszkolach, mówią wierszyki.

Prawie każdy kraj ma swój dzień, kiedy świętuje się Dzień Matki. Jednak obchodzony jest wszędzie podobnie. Np. na Węgrzech Dzień Matki przypada zawsze w pierwszą niedzielę maja, jest to więc święto ruchome. Mamy dostają drobne upominki, laurki, kwiaty.

Nie we wszystkich krajach na świecie mamy mają swoje święto - przynajmniej oficjalnie - np. w Izraelu niektórzy świętują podczas święta Hanuka, tj. w połowie grudnia, natomiast inni w marcu. U nas Dzień Matki obchodzony jest 26 maja!
opracowanie i zdjęcia : Ewa Pruszak