Święto Niepodległości
Dodany przez admin dnia 27.11.2009
W dniu 12 listopada odbył się w naszej szkole apel z okazji Święta Niepodległości, które w Polsce obchodzone jest 11 listopada. Historia naszego kraju obfituje w dramatyczne wydarzenia a jednym z nich była utrata niepodległości, która nastąpiła w wyniku złej polityki władz polskich w 1795 roku (data trzeciego rozbioru). Polacy próbowali walczyć o swoje państwo, ale te heroiczne czyny nie przynosiły oczekiwanego rezultatu
Pełna Treść
W dniu 12 listopada odbył się w naszej szkole apel z okazji Święta Niepodległości, które w Polsce obchodzone jest 11 listopada. Historia naszego kraju obfituje w dramatyczne wydarzenia a jednym z nich była utrata niepodległości, która nastąpiła w wyniku złej polityki władz polskich w 1795 roku (data trzeciego rozbioru). Polacy próbowali walczyć o swoje państwo, ale te heroiczne czyny nie przynosiły oczekiwanego rezultatu. Po nieudanych powstaniach zapadli w sen, który został przerwany dopiero w 1914 roku. W wieku XIX organizowano potajemne formacje polityczno – bojowe m.in. w Galicji, które w przyszłości miały znowu zawalczyć o Polską niepodległość.
Na arenie międzynarodowej zaczęły się dziać gwałtowne i burzliwe wydarzenia. W 1914 roku wybuchła I wojna światowa, w której udział brali m.in. zaborcy. Całą sytuację postanowili wykorzystać Piłsudski i Roman Dmowski. Prowadzili oni politykę opartą na próbach negocjacji i pomocy zaborcom w zamian za obietnicę wolności. Działania te przyniosły rezultat i data zakończenia wojny (11 listopada 1918 roku) stała się datą odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 długich latach, nadeszła wyczekiwana z niecierpliwością, niepodległość Państwa Polskiego! O tych wydarzeniach, za pomocą inscenizacji słowno – muzycznej próbowali opowiedzieć uczniowie klasy Vd, których do występu przygotowywali: Pani Hanna Mrozińska i wychowawca Jerzy Polakiewicz. Oby przypomniane wydarzenia sprawiły, iż będziemy pamiętać, że nasz kraj jest naszym wspólnym dobrem i wszyscy musimy o niego dbać!
J. Polakiewicz