Wigilia
Dodany przez admin dnia 27.12.2011
Wigilia to czas, gdy rodzina spotyka się przy wspólnym posiłku. Wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Jest to radosne wydarzenie, będące uwerturą do świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia zanikają wszelkie spory i waśnie. W każdej rodzinie panuje spokój, miłość i wzajemna życzliwość. Zapragnęliśmy stworzyć w szkole taką właśnie atmosferę w przeddzień przerwy świątecznej Tak więc ostatni dzień pobytu w szkole w 2011 roku miał charakter wigilijny. W czwartek każda klasa spotkała się ze swoim wychowawcą w udekorowanych choinkami, łańcuchami, stroikami salach lekcyjnych podczas symbolicznej wigilii, łamiąc się opłatkiem i próbując różnych potraw ze świątecznie przygotowanego stołu, niekoniecznie tradycyjnych, często awangardowych, przygotowanych przez uczniów i ich rodziców. Były ciasta, ciasteczka i mandarynki.
Pełna Treść
Najpiękniejszy dzień roku, czyli wigilia może być przyjemna
"Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby uczyć się miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczyć."

ks. Jan Twardowski. "Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?"

Wigilia to czas, gdy rodzina spotyka się przy wspólnym posiłku. Wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Jest to radosne wydarzenie, będące uwerturą do świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia zanikają wszelkie spory i waśnie. W każdej rodzinie panuje spokój, miłość i wzajemna życzliwość. Zapragnęliśmy stworzyć w szkole taką właśnie atmosferę w przeddzień przerwy świątecznej Tak więc ostatni dzień pobytu w szkole w 2011 roku miał charakter wigilijny. W czwartek każda klasa spotkała się ze swoim wychowawcą w udekorowanych choinkami, łańcuchami, stroikami salach lekcyjnych podczas symbolicznej wigilii, łamiąc się opłatkiem i próbując różnych potraw ze świątecznie przygotowanego stołu, niekoniecznie tradycyjnych, często awangardowych, przygotowanych przez uczniów i ich rodziców. Były ciasta, ciasteczka i mandarynki. Panował odświętny nastrój, uczniowie pojawili się w eleganckich ubiorach, śpiewano kolędy, składano sobie serdeczne życzenia, zapominano o wzajemnych urazach. Każdy z nas przyłączył się do budowania w tym dniu serdecznej atmosfery. Podczas przełamywania opłatkiem padały miłe, szczere i płynące prosto z serca życzenia chociaż można było wyczuć także sztuczne i pozorne bycie miłym.
W zależności od atmosfery panującej w klasie na wigilijnym poczęstunku, wspólny posiłek trwał czasem kilka godzin. Boże Narodzenie w polskiej tradycji to okres wyjątkowo bogaty w refleksje i przemyślenia, to czas pojednania, pokoju i miłości. To również czas szopek i kolędowania. Dlatego jak co roku w naszej szkole odbyły się bożonarodzeniowe jasełka, które otwierają czas przeżywania świąt i integrują społeczność szkolną i lokalną.
Muzycznie i aktorsko utalentowani uczniowie przedstawiali w sali nr 40 jasełka, które stały się za sprawą doskonałego przygotowania do występu, wydarzeniem ostatniego tygodnia.
Duża w tym zasługa pani Sonii Babińskiej i Barbary Jażdżewskiej oraz pana Andrzeja Borysiuka, którzy wspólnie ułożyli scenariusz i zadbali o jego perfekcyjną realizację.
Młodzi aktorzy świetnie odnaleźli się w swoich rolach poświęcając na próby i przygotowania do występu kilka ostatnich tygodni. Włożyli w przedstawienie wiele serca oraz zaangażowania, ale za to stworzyli niepowtarzalny klimat i nastrój świąteczny inscenizując w sposób współczesny i z odrobiną humoru narodziny Chrystusa.
Kolejnym bardzo uroczystym wydarzeniem była wigilia wszystkich pracowników szkoły. Przy świątecznym stole znaleźli się ci wszyscy, dla których nasza szkoła pozostaje ważną częścią życia. Trudno byłoby wyobrazić sobie ten świąteczny czas bez oprawy muzycznej przygotowanej przez pana Andrzeja. Kolędy i pastorałki w wykonaniu pracowników szkoły wprowadziły nas w wyjątkową atmosferę tradycyjnych polskich świąt - takich, które pozostaną w naszej pamięci na długo. Pani dyrektor Bożena Spica przywitała wszystkich zebranych gości pięknym wierszem ks. Jan Twardowski. "Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?" Następnie ksiądz Wiesław odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza. Wszyscy podzielili się opłatkiem, składając sobie nawzajem szczere i serdeczne życzenia. Mimo, że wieczór wigilijny trwał dość długo, okazało się, że nikt nie odczuł tak znacznego upływu czasu, ponieważ nauczyciele i z radością rozmawiali ze sobą i życzyli sobie wszystkiego najlepszego. Po przełamaniu się opłatkiem oraz złożeniem życzeń nadszedł czas na skosztowanie świątecznych potraw. Aby tradycji stało się zadość, zgromadzeni wprawdzie nie zostali odwiedzeni przez Gwiazdora, ale obdarowani zostali prezentami. Tak więc w miłej atmosferze, przy śpiewie kolęd, spędziliśmy wspólnie niezapomniany czas bez pośpiechu, trosk i zmartwień.
Opracowanie: Ewa Pruszak