Podróż do książkowej krainy - obchody Dni Książki w naszej szkole
Dodany przez admin dnia 18.06.2013
Maj to miesiąc, w którym każdy z nas pragnie spędzać jak najwięcej czasu na łonie natury. Aby umilić sobie czas, warto sięgnąć po ciekawą lekturę, ponieważ właśnie w maju obchodzimy Dni Książki. Postanowiliśmy w tym roku świętować je nieco uroczyściej niż w poprzednich latach. Przygotowaliśmy cykl różnego rodzaju przedsięwzięć, aby zachęcić naszych uczniów do czytania. O tym, że warto czytać nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Książki rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, pomagają przestrzegać zasad ortograficznych, przede wszystkim jednak przenoszą nas do innego świata. A zatem…uczą, bawią i wychowują.
Pełna Treść

Podróż do książkowej krainy - obchody Dni Książki w naszej szkole

Maj to miesiąc, w którym każdy z nas pragnie spędzać jak najwięcej czasu na łonie natury. Aby umilić sobie czas, warto sięgnąć po ciekawą lekturę, ponieważ właśnie w maju obchodzimy Dni Książki. Postanowiliśmy w tym roku świętować je nieco uroczyściej niż w poprzednich latach. Przygotowaliśmy cykl różnego rodzaju przedsięwzięć, aby zachęcić naszych uczniów do czytania. O tym, że warto czytać nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Książki rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, pomagają przestrzegać zasad ortograficznych, przede wszystkim jednak przenoszą nas do innego świata. A zatem…uczą, bawią i wychowują. W dobie internetu uczniowie sięgają po nie coraz rzadziej, stąd właśnie pomysł na tegoroczne szczególne celebrowanie Dni Książki. Pieczę nad koordynacją działań sprawowali bibliotekarze - Krystyna Jażdżewska i Patrycjusz Muchowski oraz polonistka Justyna Bonin. Osób zaangażowanych w poszczególne inicjatywy było wiele: nauczyciele klas III, polonistki, pan Andrzej Borysiuk oraz dyrekcja.
Z racji tego, że od baśni zazwyczaj zaczyna się nasza przygoda z książką, właśnie baśniopisarza uznaliśmy za patrona tegorocznych Dni Książki. Dla klas IV-VI zorganizowaliśmy konkurs "Komiks - moja ulubiona książka". Zadanie polegało na stworzeniu komiksowej wersji utworu literackiego. Postanowiliśmy nie narzucać uczniom tytułów książek, aby każdy mógł zaprezentować dzieło, które ceni szczególnie. W klasach trzecich przeprowadziliśmy projekt, którego pierwszym etapem było czytanie przez nauczycieli prowadzących wybranych baśni Andersena. Bibliotekarze z kolei przygotowali oraz przeprowadzili konkurs, w którym uczniowie tworzyli interpretacje plastyczne wybranych fragmentów baśni pisarza. Prace konkursowe można było podziwiać w szkolnej bibliotece, a na parterze bibliotekarze przygotowali wystawę "Hans Christian Andersen - wielki książę baśni". Na ekspozycji znalazły się pięknie ilustrowane wydania baśni, zdjęcia pisarza oraz ciekawostki z jego życia. Czwartego czerwca odbył się apel podsumowujący cały miesiąc naszej pracy i zabawy. Rozpoczął się uroczystym rozstrzygnięciem konkursów i ogłoszeniem wyników, a następnie wręczono dyplomy i nagrody, oczywiście w postaci książek.

W konkursie "Komiks - moja ulubiona książka" zwyciężyły następujące osoby:
I miejsce - Natalia Czerwicka z klasy IVb
II miejsce - Natalia Groth Ve
III miejsce - Weronika Laskowska IVe oraz Maksymilian Kleczkowski IVa

Wyróżnienia zdobyli:
Kinga Wajdzik Vd
Dominika Kiżewska Ve
Emilia Megger VId
Wiktoria Borzyszkowska VB

Natomiast w konkursie "Interpretacja plastyczna wybranego fragmentu baśni H.Ch. Andersena" zwyciężyli:
I miejsce - Kinga Rafińska IIId
II miejsce - Wojciech Linda IIIa
III miejsce - Paulina Pestka IIId

Wyróżnieni zostali:
Nikola Pega IIIb
Martyna Szydełko IIIb
Radosław Jarząbek IIIa

Dla naszych podopiecznych uczniowie klasy VIa przygotowali inscenizację teatralną, zatytułowaną "W książkowej krainie". Wspólnie śpiewaliśmy piosenki: "Kaczka dziwaczka" czy "Na wyspach Bergamutach", a nasi początkujący aktorzy wcielili się w znanych nam książkowych bohaterów.
Wszystkim osobom biorącym udział w konkursach serdecznie dziękujemy i gratulujemy pomysłowości oraz talentu. W przyszłym roku planujemy powtórzenie akcji, w ramach której chcielibyśmy zorganizować kolejny cykl imprez z okazji obchodów Dni Książki. Wywołały one wiele uśmiechów, sprawiły dużo radości, a przede wszystkim uświadomiły nam po raz kolejny wagę książek. Mamy nadzieję, że dzięki temu część z naszych młodych czytelników będzie sięgała po nie częściej niż do tej pory.
Tekst: J. Bonin