Wtorek, 19 marca 2024 r. Brak aktualizacji strony od 561 dni.
Sprzątanie Świata

SPRZ¡TANIE ŚWIATA - POLSKA 2008
pod hasłem:
"ZIEMIA W TWOICH RĘKACH"

Tegoroczna jubileuszowa 15-sta akcja Sprzątanie świata – Polska zachęca do objęcia szczególną opieką polskie lasy. Są one jednym z największych skarbów naszej przyrody, z którym stykamy się praktycznie każdego dnia. Są nie tylko ostoją tysięcy gatunków roślin i zwierząt, ale szczególnie w obecnych czasach mogą skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Las pochłania dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe substancje, produkuje tlen, stabilizuje wilgotność powietrza, chroni przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłania gleby i wody, magazynuje wodę opadową i zmniejsza siłę wiatrów (w tym tornad, huraganów).
Las wymaga zatem troski ze strony nas wszystkich, gdyż wszyscy korzystamy z jego dobrodziejstw. Niestety, praktycznie na terenie całej Polski, lasy są zaśmiecane, niszczone i podpalane. Musimy wszyscy o nie dbać i chronić każdego dnia. Leśnicy sami nie poradzą sobie z tym problemem. Dlatego we współpracy z Nadleśnictwem Czersk pod opieką p. inż. L. Pultyna i leśników p. J. Talaśki i p. A. Osowickiego uczniowie klasy VI d oraz III b, III e sprzątali wyznaczone tereny leśne. Podczas sprzątania nie zabrakło akcentów edukacyjnych, leśnicy opowiadali o niezwykłej przyrodzie, jej znaczeniu w życiu każdego z nas, pokazywali po drodze ciekawe okazy. Akcja jest więc świetną lekcją poglądową. Leśnicy obdarowali uczestników słodyczami oraz zapewnili miłe chwile przy ognisku na Ścieżce Przyrodniczo-Leśnej w Czersku, Za patronat nad naszymi działaniami, możliwość edukacji leśnej i rekreację na łonie natury bardzo dziękujemy Panu Nadleśniczemu Ireneuszowi Bojanowskiemu.
Natomiast uczniowie klasy V f sprzątali teren wokół Jeziora Ostrowite, ktory został zaśmiecony przez letnich wczasowiczów. Po zakończeniu ekologicznej akcji wraz z wychowawcami wygrzewali się i posilali kiełbaskami upieczonymi w ognisku. Pozostali uczniowie naszej szkoły sprzątali ulice miasta, a najmłodsi teren naszej szkoły. Mam nadzieję, że idea akcji zaowocuje w chęć dbania o środowisko u naszych uczniów.
D. Szlachcikowska