Biuletyn Informacji publicznej  Stowarzyszenie Przyjaciół "Jedynki"Szkoła Promująca Zdrowie
   GłównaPocztaE–podręcznikiGoogle AppsOffice 365E-dziennikPlan lekcjiFilm o szkole
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. Brak aktualizacji strony od 589 dni.    
Kujon
» czerwiec 2011
» grudzień 2010
» grudzień 2009
» październik 2009
» kwiecień 2005
» marzec 2005
» styczeń-luty 2005
» grudzień 2004
» listopad 2004
» kwiecień 2004
» kwiecień 2002
» marzec 2002
 Gazetka Szkolna "KUJON"

Kujon


listopad 2004

W numerze:

  • Wywiady: z panią Renatą Szarafin - nową panią od przyrody oraz panią Dominiką Ossowską - dyrektorką schroniska dla zwierząt w Chojnicach
  • Listopadowe święta
  • Z życia szkoły
  • Coś dla miłośników kina i... dobrej kuchni
  • Rozrywka
  • Program obchodów Święta Szkoły
  • Rozwiązanie konkursu "Letnia przygoda z czasem"

"MIASTO JESIENIĄ"

Joanna Kulmowa
Na jesieni
łąki więdną i gasną
bo zakwita
miasto
Kwietny wianek:
za przechodniem przechodzień.
Kwietny bukiet:
samochód przy samochodzie.
Jak bławatki
autobusy podwarszawskie.
Żółty wózek z owocami -
jaskier.
Tramwaj
jak mak czerwony.
A po zmierzchu maki chabry
jaskry - neony.

Drogi Czytelniku!

Dawno powróciłeś już z waka-cyjnych wojaży. Od dwóch miesięcy ciężko pracujesz. Jeśli jednak z tęsknotą wracasz do letnich krajobrazów, roześmianych słońcem łąk i pól, rozejrzyj się dookoła uważnie! Miasto też może być piękne, niezwykłe, kolorowe, szczególnie jesienią - jak w wierszu Joanny Kulmowej.
Trzymasz w ręku pierwszy w roku szkolnym 2004/05 numer "Kujona". Mamy nadzieję, że lektura naszego szkolnego pisemka zainte-resuje Cię, zrelaksuje, sprawi, że zapomnisz o jesiennej chandrze.

LISTOPADOWE ŚWIĘTA

1 listopada to dzień Wszystkich Świętych. Świętych - czyli zbawionych.

2 listopada to Dzień Zaduszny. W te dni odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. Składamy kwiaty, modlimy się i zapalamy znicze, które są symbolem nieśmiertelności duszy ludzkiej.

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę wolności po 123 latach niewoli.
W tym dniu organizowane są różne uroczystości patriotyczne takie jak uroczysta zmiana warty i wojskowe defilady. W trakcie obchodów roz-brzmiewa "Mazurek Dąbrowskiego" i inne pieśni patriotyczne. Na domach i ulicach powiewają biało - czerwone flagi. Tego dnia wspominamy polskich bohaterów, którym nasza Ojczyzna zawdzięcza niepodległość.

Święto Szkoły
W tym roku 12 listopada obchodzimy Święto Szkoły. Oddajemy w ten sposób hołd naszemu patronowi - Januszowi Korczakowi. Tegorocznemu świętu przyświeca hasło: "Szkołą nasza roześmiana z patronem świętuje od rana

HITY JESIENI

- czyli co nowego w kinach?
1. "Rybki z ferajny" - to animowana opowieść dla dzieci rozgrywająca się w głębinach oceanu. Rządzi tu rybia mafia pod przywództwem rekina Don Lino. To kolejna animacja ze studia Dream Works. Jej reżyserami są: Bibo Bergeron oraz Vicky Jenson. W polskiej wersji usłyszymy m.in. Cezarego Pazurę, Joannę Trzepiecińską-Anderman oraz Monikę Olejnik.

2. "Święta z Hanksem" - to świą-teczna propozycja Roberta Zemeckisa z udziałem Toma Hanksa. Bohaterem tej familijnej opowieści jest chłopiec, który uparcie wierzy w Świętego Mikołaja. Mimo drwin i wyzwisk ze strony pozbawionych złudzeń kolegów. Okaże się, że wiara czyni cuda…

3. "W 80 dni dookoła świata" - to adaptacja powieści Juliusza Verne'a. Ekscentryczny londyński wynalazca zakłada, że objedzie glob w 80 dni. Towarzyszy mu chiński służący, który ma w tej podróży własny cel. Reżyserem filmu jest Frank Coraci.

Słowniczek kinomana
k - jak ... kostiumolog.
Kostiumolog ubiera aktorów i statystów. Projektuje dla nich stroje. Dobry kostiumolog musi mieć wy-obraźnię plastyczną i odrobinę sza-leństwa. Tak twierdzi najbardziej znana obecnie specjalistka w tej dziedzinie - Anna Sheppard - Polka, na stałe mieszkająca w Londynie, pracująca głównie w Hollywood. Kostiumolog zaczyna pracę od zbierania informacji na temat epoki, w której rozgrywa się akcja danego filmu. Po czym sporządza rysunek każdego z kostiumów. Ostatnim etapem jest szycie, farbowanie i przymierzanie. Cały ten proces trwa wiele miesięcy, gdyż kostium musi oddawać charakter postaci, sprawiać, że jest ona oryginalna. Aktorzy mają wyróżniać się poprzez kostium.

KĄCIK ŁASUCHA

Dziś serwujemy... koktajle!
Przepis na wyśmienity PURPU-ROWY KOKTAJL

Składniki (1 porcja)
2/3 szklanki soku gruszkowego
1 szklanki soku z czarnej po-rzeczki
1 łyżeczka miodu

Sposób wykonania:
Wszystkie składniki wlej do shakera, włóż kostkę lodu i wstrząsaj przez minutę. Brzeg wysokiej szklanki zanurz w białku, a po-tem cukrze. Wrzuć do szklanki kilka kostek lodu i przelej kok-tajl. Udekoruj szklankę owocami spiętymi dekoracyjną szpakułką do mieszania koktajli.

ROZWIĄZANIE KONKURSU

A oto rozwiązanie konkursu pt. "Letnia przygoda z czasem" ogłoszonego w czerwcowym numerze "Kujona". Do redakcji napłynęło wiele prac literackich. Spośród wakacyjnych pamiętników zostały wyróżnione 2 prace: Angeliki Zabrockiej (kl Va) oraz Agaty Rutkowskiej (kl. Vc).
Nagrody w postaci programów multimedialnych można odebrać w siedzibie redakcji (sekretariat).
Fragmenty nagrodzonych prac będą publikowane na łamach "Kujona"

Z życia szkoły...

Chodzimy do szkoły zaledwie od 2 miesięcy, a już tyle się wydarzyło:
17.09. - W lasku miejskim odbyły się Mistrzostwa Szkoły w biegach przełajowych kl. IV-VI, w kategoriach dziewcząt i chłopców.
Wśród dziewcząt najlepszymi okazały się:
  • Patrycja Rudnik VIc
  • Anna Urbańska VIb
  • Olga Repińska VIa Najszybsi chłopcy to:
  • Maciej Pstrąg VIb
  • Adrian Lenz VId
  • Paweł Czapiewski VId
    21.09. - Dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Gminy w sztafetowych Biegach Przełajo-wych. w lasku miejskim. Zajęli I miejsce, pokonując SP z Rytla, Łęga oraz uczniów klas sportowych z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Czersku
    5.10. - Zajęliśmy I miejsce w powiecie biorąc udział w Powiatowych Sztafeto-wych Biegach Przełajowych w Konarzy-nach i awansowaliśmy do województwa.
    7.10. - Nasi uczniowie wspaniale zapre-zentowali się w Gminnych Indywidual-nych Biegach Przełajowych. Najlepsi okazali się:
  • Patrycja Rudnik
  • Olga Repińska
  • Małgorzata Ossowska
  • Maciej Pstrąg
  • Adrian Lenz
  • Karol Kowalczyk
    9.10. - Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach latawcowych organizowanych przez Ośrodek Kultury w Czersku. Pan Andrzej Czerwionka zakwalifikował do konkursu 17 latawców skrzynkowych wykonanych przez uczniów kl.VI i 65 latawców płaskich skonstruowanych przez uczniów kl. V. Najlepsze wyniki w kategorii latawców skrzynkowych osiągnęli:
    I miejsce Paweł Lewandowski i Szymon Hofman kl.VIe
    II miejsce Karolina Lipska kl. VIf
    III miejsce Olga Repińska kl. VIa
    W kategorii latawców płaskich:
    II miejsce Kaja Repińska kl. Vc
    III miejsce Agnieszka Kolas kl. Va
    Za najwyższe loty:
    I miejsce Natalia Kiżewska kl. Ve oraz Łukasz Łangowski kl.VIf
    16.10. - Dziewczęta startowały w XXXIII Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przeła-jowych w Lipuszu. Zajęły bardzo wysokie, bo 12 miejsce.
    21.10. - Na przystani w Ostrowitem od-było się uroczyste opuszczenie bandery symbolizujące zakończenie sezonu żeglarskiego 2004. Uroczystość połączona była z regatami zorganizowanymi przez UKS Jedynka przy Szkole Podstawowej nr 1 i UKS Razem przy Zespole Szkół nr.3. W regatach o Puchar Zamknięcia Sezonu w klasie Optymist wystartowało 13 zawodników. Z powodu słabego wiatru rozegrano tylko 1 wyścig, w którym uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:
    3m. Biesek Maciej
    4m. Pestka Angelika,
    5m. Biesek Radosław,
    7m. Pruszak Adrian,
    8m. Grzelak Marek,
    9m. Landowski Maksymilian,
    10m. Bruska Natalia
    Zwycięzcom w poszczególnych konkursach oraz ich trenerom i opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych tak wspaniałych sukcesów.

    WYWIADY

    Od niedawna mamy nową panią od przyro-dy. Nazywa się Renata Szarafin i zgodziła się udzielić krótkiego wywiadu.
    Pytanie 1. Od kiedy zaczęła się pani interesować przyrodą?
    Odp. Przyrodą zaczęłam się interesować w liceum. Moim wychowawcą był nauczyciel przyrody i to właśnie on zachęcił mnie do tego. Codziennie zabierał nas na wycieczki, było naprawdę ciekawie, ja też postaram się tak prowadzić lekcje.
    Pytanie 2. Czy pracowała już pani kiedyś w szkole?
    Odp. Nie, ale na razie dosyć dobrze sobie radzę.
    Pytanie 3. Jaka jest pani ulubiona potrawa?
    Odp. Bardzo lubię leczo, lecz najbardziej wszelkiego rodzaju ciasta i ciasteczka.
    Pytanie 4. Jakie jest pani hobby?
    Odp. Jak już powiedziałam, interesuję się przyrodą, a szczególnie oznaczaniem roślin. Bardzo też lubię pływać kajakiem.
    Pytanie 5. Jak się pani podoba w naszej szkole?
    Odp. Jest miła atmosfera, bardzo fajnie mi się tutaj pracuje.
    Dziękujemy.
    Z panią Renatą Szarafin
    rozmawiała Luiza Kliczkowska VIc

    SPOTKANIE

    Dnia 22.X.2004r. mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z panią Dominiką Ossowską - dyrektorką schroniska dla zwierząt "Przytulisko" w Chojnicach. Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Pani Dominika przybyła ze swoim psem, który uwielbia dzieci i na powitanie wszystkim się ukłonił. Na spotkanie przyszło wiele dzieci z naszej szkoły.
    Dyrektorka schroniska mówiła o miłości i odpowiedzialności wobec zwierząt. Uzmysłowiła nam konieczność pomagania porzuconym psom i kotom. Zachęcała wszystkich do podjęcia decyzji o adopcji zwierzaka ze schroniska. Pani Dominice bardzo zależy na tym, aby jak największa liczba psów i kotów znalazła dom. Udzielała również porad odnośnie pielęgnacji zwierząt. Spotkanie to było doskonałą okazją, aby zadać pytania. Oto niektóre z nich:
    Czy psy i koty będąc w schronisku potrafią jeszcze zaufać człowiekowi?
    - Zdecydowanie tak. Większość kotów, które trafiają do naszego schroniska, to kocięta. Bardzo łatwo przyzwyczajają się do nowego opiekuna.
    Czy psy i koty tęsknią za byłym właścicielem? Najczęściej tak, ale zdarza się również, że pies przyprowadzony przez właściciela nie obejrzał się nawet za nim.
    Jak powinnam się przygotować do przyjęcia psa do domu?
    - Trzeba przygotować dla niego miseczkę, miejsce do spania, a także smycz. Dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś na temat psychiki tego zwierzaka.
    W jaki sposób zwierzęta okazują oddanie swojemu właścicielowi?
    - Przychodzą do niego, chcą być pieszczone i głaskane. Potrafią wynagrodzić to człowiekowi przez posłuszeństwo.
    Czy będąc dzieckiem marzyła pani o pracy w schronisku?
    - Marzyłam o pracy z psami i kotami. Nie myślałam, że będę pracować w schronisku, myślałam wtedy, że będę szkolić zwierzęta.
    Na zakończenie uczniowie z klas I-III przekazali dary dla schroniska z Chojnic.

    Patrycja Rudnik VIc

    KĄCIK HUMORU

    Moja pani od polskiego jest bardzo fajna.
    Już trzeci raz w tym roku skręciła nogę

    Jasio spaceruje z mamą po parku.
    Widzi, jak paw rozkłada ogon.
    - Mamo, mamo!
    - krzyczy- Patrz, kwitnąca kura!

    Pan od przyrody kazał Jasiowi napisać 100 razy:
    "Nie będę mówił do nauczyciela na ty".
    Jaś pokazuje zeszyt z pracą.
    Dlaczego napisałeś to zdanie aż 200 razy?
    - pyta nauczyciel
    -Bo ja cię lubię, stary!

    Plan Święta Szkoły

    12.11.2004
    "Szkołą nasza roześmiana z patronem świętuje od rana"
    Godzina Co robimy?
    8.30 - 9.00 rzemarsz ulicami miasta (Dworcowa - Dr. Zielińskiego - Królowej Jadwigi-Kościuszki-Starego Urzędu) do hali sportowej im. R. Bruskiego
    9.00 - 9.20 Apel Korczakowski
    9.30 - 9.50 Występ zespołu tańca nowoczesnego z Karsina
    10.00 - 10.45 Zajęcia sportowe Celem zajęć jest wspólna zabawa oraz wyłonienie wśród klas IV-VI nasprawniejszych klas IV, V, VI Klasa wy-biera 17-osobowe reprezentacje uczniów+ wychowawca; łacznie 18 osób z każdej klasy
    10.50 - 11.40 Występ skrzypka Leszka Boliboka
    11.50 - 12.20 Zajęcia sportowe - "Kosmiczny mecz w piłkę koszykową " nauczycielki - uczennice, oraz jednocześnie będzie odbywał się mecz w "Uni-hokeja" nauczyciele - uczniowie
    12.30 - 12.40 Przemarsz ulicami (Starego Urzędu -Kościuszki - Dworcową) do szkoły
    Tutaj szczegóły i zdjęcia

    KRZYZÓWKA

    kliknij tutaj
  • Podręczniki
    Wykaz podręczników na nowy rok szkolny 2022/2023.
    Oddziały zerowe
    Klasy 1-8 (do kupienia)
    Dla rodzica
    UBEZPIECZENIE UCZNIÓW na rok szkolny 2021/2022
    W D Ż
    Menu
    Komunikaty dyrektora
    NAUKA w SP1
    DLA RODZICÓW
    DLA NAUCZYCIELI
    PANEL INFORMACYJNY
    DLA ÓSMOKLASISTY

    Deklaracja dostępności

    Menu obiadowe

    Prawo szkolne
    O szkole
    Czersk i okolice
    Stowarzyszenie

    SU
    ZHP
    Pedagog i psycholog
    Logopeda
    Rzecznik Praw Ucznia
    Rycerstwo

    Zajęcia pozalekcyjne
    Kategorie newsów
    Terminarz 2021/2022
    Sukcesy i uroczystości

    Promocja Zdrowia
    Ekologia
    Sport
    Żeglarstwo
    Języki obce i regionalne
    Biblioteka
    Świetlica

    Opracowania n-li
    Plan lekcji

    Najlepsi uczniowie
    Gazetka szkolna
    Rozrywka
    Różne
    Dla ucznia
    Regulaminy
    Konkursy 2020/2021

    Zadania i ćwiczenia:
    Zadania interaktywne

    Przedmioty
    Technika:
    Technika (K.Mróz)

    Historia:
    Historia (M.Talewski)
    Nasze Konkursy
    Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej "Bezpieczne Wakacje"

    REGULAMIN
    Wyniki poprzednich edycji konkursu:
    rok 2022
    rok 2021
    rok 2020
    rok 2019
    rok 2018
    rok 2017
    rok 2016
    rok 2015
    rok 2014
    rok 2013
    rok 2012
    rok 2011
    rok 2010
    rok 2009
    rok 2008
    rok 2007
    rok 2006
    80568329 Unikalnych Wizyt
    Powered by PHP-Fusion © 2003-2024
    Kazimierz Kosecki SP1 Czersk
    Theme Designed by: Brimstone