Biuletyn Informacji publicznej  Stowarzyszenie Przyjaciół "Jedynki"Szkoła Promująca Zdrowie
   GłównaPocztaE–podręcznikiGoogle AppsOffice 365E-dziennikPlan lekcjiFilm o szkole
Wtorek, 21 maja 2024 r. Brak aktualizacji strony od 624 dni.    
Kujon
» czerwiec 2011
» grudzień 2010
» grudzień 2009
» październik 2009
» kwiecień 2005
» marzec 2005
» styczeń-luty 2005
» grudzień 2004
» listopad 2004
» kwiecień 2004
» kwiecień 2002
» marzec 2002
 Gazetka Szkolna "KUJON"

Kujon


listopad 2004

W numerze:

 • Wywiady: z panią Renatą Szarafin - nową panią od przyrody oraz panią Dominiką Ossowską - dyrektorką schroniska dla zwierząt w Chojnicach
 • Listopadowe święta
 • Z życia szkoły
 • Coś dla miłośników kina i... dobrej kuchni
 • Rozrywka
 • Program obchodów Święta Szkoły
 • Rozwiązanie konkursu "Letnia przygoda z czasem"

"MIASTO JESIENIĄ"

Joanna Kulmowa
Na jesieni
łąki więdną i gasną
bo zakwita
miasto
Kwietny wianek:
za przechodniem przechodzień.
Kwietny bukiet:
samochód przy samochodzie.
Jak bławatki
autobusy podwarszawskie.
Żółty wózek z owocami -
jaskier.
Tramwaj
jak mak czerwony.
A po zmierzchu maki chabry
jaskry - neony.

Drogi Czytelniku!

Dawno powróciłeś już z waka-cyjnych wojaży. Od dwóch miesięcy ciężko pracujesz. Jeśli jednak z tęsknotą wracasz do letnich krajobrazów, roześmianych słońcem łąk i pól, rozejrzyj się dookoła uważnie! Miasto też może być piękne, niezwykłe, kolorowe, szczególnie jesienią - jak w wierszu Joanny Kulmowej.
Trzymasz w ręku pierwszy w roku szkolnym 2004/05 numer "Kujona". Mamy nadzieję, że lektura naszego szkolnego pisemka zainte-resuje Cię, zrelaksuje, sprawi, że zapomnisz o jesiennej chandrze.

LISTOPADOWE ŚWIĘTA

1 listopada to dzień Wszystkich Świętych. Świętych - czyli zbawionych.

2 listopada to Dzień Zaduszny. W te dni odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. Składamy kwiaty, modlimy się i zapalamy znicze, które są symbolem nieśmiertelności duszy ludzkiej.

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę wolności po 123 latach niewoli.
W tym dniu organizowane są różne uroczystości patriotyczne takie jak uroczysta zmiana warty i wojskowe defilady. W trakcie obchodów roz-brzmiewa "Mazurek Dąbrowskiego" i inne pieśni patriotyczne. Na domach i ulicach powiewają biało - czerwone flagi. Tego dnia wspominamy polskich bohaterów, którym nasza Ojczyzna zawdzięcza niepodległość.

Święto Szkoły
W tym roku 12 listopada obchodzimy Święto Szkoły. Oddajemy w ten sposób hołd naszemu patronowi - Januszowi Korczakowi. Tegorocznemu świętu przyświeca hasło: "Szkołą nasza roześmiana z patronem świętuje od rana

HITY JESIENI

- czyli co nowego w kinach?
1. "Rybki z ferajny" - to animowana opowieść dla dzieci rozgrywająca się w głębinach oceanu. Rządzi tu rybia mafia pod przywództwem rekina Don Lino. To kolejna animacja ze studia Dream Works. Jej reżyserami są: Bibo Bergeron oraz Vicky Jenson. W polskiej wersji usłyszymy m.in. Cezarego Pazurę, Joannę Trzepiecińską-Anderman oraz Monikę Olejnik.

2. "Święta z Hanksem" - to świą-teczna propozycja Roberta Zemeckisa z udziałem Toma Hanksa. Bohaterem tej familijnej opowieści jest chłopiec, który uparcie wierzy w Świętego Mikołaja. Mimo drwin i wyzwisk ze strony pozbawionych złudzeń kolegów. Okaże się, że wiara czyni cuda…

3. "W 80 dni dookoła świata" - to adaptacja powieści Juliusza Verne'a. Ekscentryczny londyński wynalazca zakłada, że objedzie glob w 80 dni. Towarzyszy mu chiński służący, który ma w tej podróży własny cel. Reżyserem filmu jest Frank Coraci.

Słowniczek kinomana
k - jak ... kostiumolog.
Kostiumolog ubiera aktorów i statystów. Projektuje dla nich stroje. Dobry kostiumolog musi mieć wy-obraźnię plastyczną i odrobinę sza-leństwa. Tak twierdzi najbardziej znana obecnie specjalistka w tej dziedzinie - Anna Sheppard - Polka, na stałe mieszkająca w Londynie, pracująca głównie w Hollywood. Kostiumolog zaczyna pracę od zbierania informacji na temat epoki, w której rozgrywa się akcja danego filmu. Po czym sporządza rysunek każdego z kostiumów. Ostatnim etapem jest szycie, farbowanie i przymierzanie. Cały ten proces trwa wiele miesięcy, gdyż kostium musi oddawać charakter postaci, sprawiać, że jest ona oryginalna. Aktorzy mają wyróżniać się poprzez kostium.

KĄCIK ŁASUCHA

Dziś serwujemy... koktajle!
Przepis na wyśmienity PURPU-ROWY KOKTAJL

Składniki (1 porcja)
2/3 szklanki soku gruszkowego
1 szklanki soku z czarnej po-rzeczki
1 łyżeczka miodu

Sposób wykonania:
Wszystkie składniki wlej do shakera, włóż kostkę lodu i wstrząsaj przez minutę. Brzeg wysokiej szklanki zanurz w białku, a po-tem cukrze. Wrzuć do szklanki kilka kostek lodu i przelej kok-tajl. Udekoruj szklankę owocami spiętymi dekoracyjną szpakułką do mieszania koktajli.

ROZWIĄZANIE KONKURSU

A oto rozwiązanie konkursu pt. "Letnia przygoda z czasem" ogłoszonego w czerwcowym numerze "Kujona". Do redakcji napłynęło wiele prac literackich. Spośród wakacyjnych pamiętników zostały wyróżnione 2 prace: Angeliki Zabrockiej (kl Va) oraz Agaty Rutkowskiej (kl. Vc).
Nagrody w postaci programów multimedialnych można odebrać w siedzibie redakcji (sekretariat).
Fragmenty nagrodzonych prac będą publikowane na łamach "Kujona"

Z życia szkoły...

Chodzimy do szkoły zaledwie od 2 miesięcy, a już tyle się wydarzyło:
17.09. - W lasku miejskim odbyły się Mistrzostwa Szkoły w biegach przełajowych kl. IV-VI, w kategoriach dziewcząt i chłopców.
Wśród dziewcząt najlepszymi okazały się:
 • Patrycja Rudnik VIc
 • Anna Urbańska VIb
 • Olga Repińska VIa Najszybsi chłopcy to:
 • Maciej Pstrąg VIb
 • Adrian Lenz VId
 • Paweł Czapiewski VId
  21.09. - Dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Gminy w sztafetowych Biegach Przełajo-wych. w lasku miejskim. Zajęli I miejsce, pokonując SP z Rytla, Łęga oraz uczniów klas sportowych z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Czersku
  5.10. - Zajęliśmy I miejsce w powiecie biorąc udział w Powiatowych Sztafeto-wych Biegach Przełajowych w Konarzy-nach i awansowaliśmy do województwa.
  7.10. - Nasi uczniowie wspaniale zapre-zentowali się w Gminnych Indywidual-nych Biegach Przełajowych. Najlepsi okazali się:
 • Patrycja Rudnik
 • Olga Repińska
 • Małgorzata Ossowska
 • Maciej Pstrąg
 • Adrian Lenz
 • Karol Kowalczyk
  9.10. - Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach latawcowych organizowanych przez Ośrodek Kultury w Czersku. Pan Andrzej Czerwionka zakwalifikował do konkursu 17 latawców skrzynkowych wykonanych przez uczniów kl.VI i 65 latawców płaskich skonstruowanych przez uczniów kl. V. Najlepsze wyniki w kategorii latawców skrzynkowych osiągnęli:
  I miejsce Paweł Lewandowski i Szymon Hofman kl.VIe
  II miejsce Karolina Lipska kl. VIf
  III miejsce Olga Repińska kl. VIa
  W kategorii latawców płaskich:
  II miejsce Kaja Repińska kl. Vc
  III miejsce Agnieszka Kolas kl. Va
  Za najwyższe loty:
  I miejsce Natalia Kiżewska kl. Ve oraz Łukasz Łangowski kl.VIf
  16.10. - Dziewczęta startowały w XXXIII Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przeła-jowych w Lipuszu. Zajęły bardzo wysokie, bo 12 miejsce.
  21.10. - Na przystani w Ostrowitem od-było się uroczyste opuszczenie bandery symbolizujące zakończenie sezonu żeglarskiego 2004. Uroczystość połączona była z regatami zorganizowanymi przez UKS Jedynka przy Szkole Podstawowej nr 1 i UKS Razem przy Zespole Szkół nr.3. W regatach o Puchar Zamknięcia Sezonu w klasie Optymist wystartowało 13 zawodników. Z powodu słabego wiatru rozegrano tylko 1 wyścig, w którym uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:
  3m. Biesek Maciej
  4m. Pestka Angelika,
  5m. Biesek Radosław,
  7m. Pruszak Adrian,
  8m. Grzelak Marek,
  9m. Landowski Maksymilian,
  10m. Bruska Natalia
  Zwycięzcom w poszczególnych konkursach oraz ich trenerom i opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych tak wspaniałych sukcesów.

  WYWIADY

  Od niedawna mamy nową panią od przyro-dy. Nazywa się Renata Szarafin i zgodziła się udzielić krótkiego wywiadu.
  Pytanie 1. Od kiedy zaczęła się pani interesować przyrodą?
  Odp. Przyrodą zaczęłam się interesować w liceum. Moim wychowawcą był nauczyciel przyrody i to właśnie on zachęcił mnie do tego. Codziennie zabierał nas na wycieczki, było naprawdę ciekawie, ja też postaram się tak prowadzić lekcje.
  Pytanie 2. Czy pracowała już pani kiedyś w szkole?
  Odp. Nie, ale na razie dosyć dobrze sobie radzę.
  Pytanie 3. Jaka jest pani ulubiona potrawa?
  Odp. Bardzo lubię leczo, lecz najbardziej wszelkiego rodzaju ciasta i ciasteczka.
  Pytanie 4. Jakie jest pani hobby?
  Odp. Jak już powiedziałam, interesuję się przyrodą, a szczególnie oznaczaniem roślin. Bardzo też lubię pływać kajakiem.
  Pytanie 5. Jak się pani podoba w naszej szkole?
  Odp. Jest miła atmosfera, bardzo fajnie mi się tutaj pracuje.
  Dziękujemy.
  Z panią Renatą Szarafin
  rozmawiała Luiza Kliczkowska VIc

  SPOTKANIE

  Dnia 22.X.2004r. mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z panią Dominiką Ossowską - dyrektorką schroniska dla zwierząt "Przytulisko" w Chojnicach. Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Pani Dominika przybyła ze swoim psem, który uwielbia dzieci i na powitanie wszystkim się ukłonił. Na spotkanie przyszło wiele dzieci z naszej szkoły.
  Dyrektorka schroniska mówiła o miłości i odpowiedzialności wobec zwierząt. Uzmysłowiła nam konieczność pomagania porzuconym psom i kotom. Zachęcała wszystkich do podjęcia decyzji o adopcji zwierzaka ze schroniska. Pani Dominice bardzo zależy na tym, aby jak największa liczba psów i kotów znalazła dom. Udzielała również porad odnośnie pielęgnacji zwierząt. Spotkanie to było doskonałą okazją, aby zadać pytania. Oto niektóre z nich:
  Czy psy i koty będąc w schronisku potrafią jeszcze zaufać człowiekowi?
  - Zdecydowanie tak. Większość kotów, które trafiają do naszego schroniska, to kocięta. Bardzo łatwo przyzwyczajają się do nowego opiekuna.
  Czy psy i koty tęsknią za byłym właścicielem? Najczęściej tak, ale zdarza się również, że pies przyprowadzony przez właściciela nie obejrzał się nawet za nim.
  Jak powinnam się przygotować do przyjęcia psa do domu?
  - Trzeba przygotować dla niego miseczkę, miejsce do spania, a także smycz. Dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś na temat psychiki tego zwierzaka.
  W jaki sposób zwierzęta okazują oddanie swojemu właścicielowi?
  - Przychodzą do niego, chcą być pieszczone i głaskane. Potrafią wynagrodzić to człowiekowi przez posłuszeństwo.
  Czy będąc dzieckiem marzyła pani o pracy w schronisku?
  - Marzyłam o pracy z psami i kotami. Nie myślałam, że będę pracować w schronisku, myślałam wtedy, że będę szkolić zwierzęta.
  Na zakończenie uczniowie z klas I-III przekazali dary dla schroniska z Chojnic.

  Patrycja Rudnik VIc

  KĄCIK HUMORU

  Moja pani od polskiego jest bardzo fajna.
  Już trzeci raz w tym roku skręciła nogę

  Jasio spaceruje z mamą po parku.
  Widzi, jak paw rozkłada ogon.
  - Mamo, mamo!
  - krzyczy- Patrz, kwitnąca kura!

  Pan od przyrody kazał Jasiowi napisać 100 razy:
  "Nie będę mówił do nauczyciela na ty".
  Jaś pokazuje zeszyt z pracą.
  Dlaczego napisałeś to zdanie aż 200 razy?
  - pyta nauczyciel
  -Bo ja cię lubię, stary!

  Plan Święta Szkoły

  12.11.2004
  "Szkołą nasza roześmiana z patronem świętuje od rana"
  Godzina Co robimy?
  8.30 - 9.00 rzemarsz ulicami miasta (Dworcowa - Dr. Zielińskiego - Królowej Jadwigi-Kościuszki-Starego Urzędu) do hali sportowej im. R. Bruskiego
  9.00 - 9.20 Apel Korczakowski
  9.30 - 9.50 Występ zespołu tańca nowoczesnego z Karsina
  10.00 - 10.45 Zajęcia sportowe Celem zajęć jest wspólna zabawa oraz wyłonienie wśród klas IV-VI nasprawniejszych klas IV, V, VI Klasa wy-biera 17-osobowe reprezentacje uczniów+ wychowawca; łacznie 18 osób z każdej klasy
  10.50 - 11.40 Występ skrzypka Leszka Boliboka
  11.50 - 12.20 Zajęcia sportowe - "Kosmiczny mecz w piłkę koszykową " nauczycielki - uczennice, oraz jednocześnie będzie odbywał się mecz w "Uni-hokeja" nauczyciele - uczniowie
  12.30 - 12.40 Przemarsz ulicami (Starego Urzędu -Kościuszki - Dworcową) do szkoły
  Tutaj szczegóły i zdjęcia

  KRZYZÓWKA

  kliknij tutaj
 • Podręczniki
  Wykaz podręczników na nowy rok szkolny 2022/2023.
  Oddziały zerowe
  Klasy 1-8 (do kupienia)
  Dla rodzica
  UBEZPIECZENIE UCZNIÓW na rok szkolny 2021/2022
  W D Ż
  Menu
  Komunikaty dyrektora
  NAUKA w SP1
  DLA RODZICÓW
  DLA NAUCZYCIELI
  PANEL INFORMACYJNY
  DLA ÓSMOKLASISTY

  Deklaracja dostępności

  Menu obiadowe

  Prawo szkolne
  O szkole
  Czersk i okolice
  Stowarzyszenie

  SU
  ZHP
  Pedagog i psycholog
  Logopeda
  Rzecznik Praw Ucznia
  Rycerstwo

  Zajęcia pozalekcyjne
  Kategorie newsów
  Terminarz 2021/2022
  Sukcesy i uroczystości

  Promocja Zdrowia
  Ekologia
  Sport
  Żeglarstwo
  Języki obce i regionalne
  Biblioteka
  Świetlica

  Opracowania n-li
  Plan lekcji

  Najlepsi uczniowie
  Gazetka szkolna
  Rozrywka
  Różne
  Dla ucznia
  Regulaminy
  Konkursy 2020/2021

  Zadania i ćwiczenia:
  Zadania interaktywne

  Przedmioty
  Technika:
  Technika (K.Mróz)

  Historia:
  Historia (M.Talewski)
  Nasze Konkursy
  Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej "Bezpieczne Wakacje"

  REGULAMIN
  Wyniki poprzednich edycji konkursu:
  rok 2022
  rok 2021
  rok 2020
  rok 2019
  rok 2018
  rok 2017
  rok 2016
  rok 2015
  rok 2014
  rok 2013
  rok 2012
  rok 2011
  rok 2010
  rok 2009
  rok 2008
  rok 2007
  rok 2006
  80970349 Unikalnych Wizyt
  Powered by PHP-Fusion © 2003-2024
  Kazimierz Kosecki SP1 Czersk
  Theme Designed by: Brimstone